Boya Uygulamaları Anahtar Teslim Tadilat Mutfak Yenileme

Boya Uygulamaları


Boya Uygulamaları

Boya , Seçilen duvar renkleri kuşkusuz her mekanın havasını etkileyen en önemli unsurdur. Girdiğiniz bir odanın tarzı ne olursa olsun, dekorasyonu tamamlayan ve yön veren şey ağırlıklı olarak duvar renkleri olur. Dolayısıyla evinizde ya da iş yerinizde bir tarz yaratmak istiyorsanız işe duvar renkleri seçiminden başlamak iyi bir yol olacaktır

Duvar  boyamada renk seçimi, basit gibi görünse de üzerinde iyice kafa yorulması gereken bir konudur. Çünkü seçeceğiniz boyayı kısa bir süre içinde değiştirme şansınız olmayabilir. Bu hem masraflı, hem de boşa vakit kaybı olur. Boya seçerken odaların büyüklüğü, seçtiğiniz eşyalarla arasındaki renk uyumu ve nasıl bir ruh hali yansıtmak istediğiniz büyük önem taşır.
Eğer boyanacak mekan küçükse, soğuk renkler seçmeye özen göstermelisiniz. Bu mekanın daha geniş görünmesini sağlar. Ayrıca soğuk renkler, yaz aylarında ferahlık ve dinginlik özelliği taşıdıklarından oldukça rağbet görmektedir.
Kullanacağınız sıcak renkler eşyaları birbirine yakın gösterir. Kış aylarında sıcak renklerin kullanılması, verdiği enerji ve canlılık hissi bakımından mekanın daha dinamik ve sıcak algılanmasını sağlar.
Koyu tonlardan kaçınmak daha dingin mekanların yaratılmasını sağlar. Sıcak ve soğuk renklerin bir arada kullanımı, renklerin dengelenmesi açısından büyük önem sağlar

  • Boya uygulamasında en önemli kural daima aynı sistemde aynı markaya ait ürünler kullanılmalıdır.
  • Seçimine karar verilen malzemenin uygulama talimatlarına mutlaka uyulmalıdır.
  • Hiçbir boya kirli ve nemli yüzeylere uygulanmamalıdır. Uygulama yapılacak boya cinsine göre yüzey hazırlanmalıdır. Varsa mimari detay hataları giderilmelidir.
  • İlk defa boyanacak yeni çimento sıvalı veya brüt beton yüzeyler için en erken uygulama 3-4 hafta sonra yapılmalıdır.
  • Bütün boyalar uygulamadan önce ambalajında iyice uygun bir karıştırıcı ile karıştırılmalıdır.
  • Ahşap koruyucu, selülozik dolgu verniği ve epoksi grubu ürünleri ambalajında karıştırıldıktan sonra, başka bir kaba alınarak tekrar karıştırılmalıdır. Boyalar çok sıcak ve çok soğuk ortamlarda uygulanılmamalıdır.
  • Boyama işlemi ince katlar halinde yapılmalıdır.
  • Boyaya toz veya sıvı katkı yapılmamalıdır ve boya ambalaj üzerinde belirtilen inceltme oranından daha fazla inceltilmemelidir.
  • İyi yapışma sağlamak için, parlak yüzey mutlaka matlaştırılmalıdır.
  • Artan boyayı tekrar kullanabilmek için, boyaya yüzeyini örtecek kadar kendi incelticisinden ilave edilmeli ve karıştırılmadan ağzı kapatılarak serin bir yerde saklanmalıdır.