Dekorasyon, iç mimar, dizayn yenileme

dekorasyon

Dekorasyon ; Yaşanan mekanların kullanım amaçlarına uygun olarak en verimli, estetik ve sanatsal bir şekilde düzenlenmesidir.
Tarih boyunca insanın yaşadığı mekanlar üzerinde çok gelişmeler kaydedilmiş ve bu gelişmeler sonucunda bir çok tasarımlar ortaya çıkmıştır Amaç, yaratıcı tasarımlarla insanın kendine olan güvenini aşabilmek, farklılaşmaktır

Firmamızın iş kolu haline gelmiş bulunan Dekorasyon olgusu, süsleme sanatı olarak da tanımlanabilir Yaşanılan mekanların insan hayatına renk katması, doğaya bakış açısıyla doğru orantılı olarak değişiklik göstermektedir
Firmamız Mistik ya da sembolik anlamda renklerin, şekillerin kullanımıyla her mekanda veya nesnede içinizdeki yaratıcılığı ortaya koymanıza yardımcı ve klavuz olabilir.

Dekorasyon Renk seçiminde evin yapısal özellikleri göz önünde bulundurulmalı. Örneğin, dar ve karanlık mekanlarda kullanılacak açık renkler, büyük boy aynalar daha geniş ve ferah bir algı yaratıyor. Bu tür mekanları geniş göstermek için zeminde açık renkler kullanılmalı. Koyu renk parke tercih edilirse de üstüne açık renkli bir halı serilmeli. Daha geniş ve aydınlık mekanlarda ise her şeyi açık renk seçmek odayı soğuk ve ruhsuz gösterir. Dekorasyon için bu tarz evlerde kontrast renklere yönelmenin ve zıt renklerin uyumunu yakalamanın olumlu olacağını unutmayın

Trendlerin sürekli değiştiğini, bugün moda olanın yarın demode olacağını hatırlatmakta fayda var. Bu sebeple mobilyaların renklerinin modası geçmeyen açık ve naturel tonlardan seçilmesi doğru olur.

 

YATAK ODASINDA FONSİYONELLİK ARAYIN 

Yatak odalarında ise rahat ve ergonomik bir yatak satın almak ve yeteri kadar saklama alanı oluşturmak gerek. Yatak odaları, her iki kişinin de sevdiği renkleri içinde barındırmalı. Yatak odalarında aksesuardan çok fonksiyonel kullanıma yönelik aksesuarlar, kitaplar, kozmetik ürünler bulunacağından, çiftler ileride yer bulamayacakları işlevsiz aksesuarları baştan satın almamalı. Bunun dışında endirekt aydınlatmaları tercih edilmeli.

Perde seçerken binanın cephe yönü de önemli. Kuzey cephelerde açık renk ve ince dokulu kumaşlar, güneyde kalın dokulu perdeler tercih edilmeli.

Banyoyu iki kişi için tasarlayın

İç Mimarımız banyolarda mümkün olabiliyorsa eşler için ayrı alanlar yaratılması ve kişisel eşyalarını yerleştirebilmelerine olanak sağlanması gerektiğini açıklıyor. Buna göre, lavabo üstlerinde kullanılacak ayna yüzeyinin geniş olması, mekanı daha ferah algılatıyor.  Çanak lavabo veya tezgah altı lavabo seçimi, tamamen kullanım tercihine bağlıdır, asıl mesele, banyo dolabı ile uyumlu olmasıdır. Her iki lavabo seçiminin farklı tezgah yüksekliği gerektirdiği hatırlanmalı.

Mutfakta estetik alanlar 

Mutfak evde birlikte en çok zaman geçirilen mekanlardan biri olan mutfaklarda işlevselliğin dolap içi aksesuarlarla desteklenmesi gerekmektedir “Mutfak dolaplarını seçerken bütçenin bir kısmını aksesuara ayırmalarını öneririz; çünkü yeni mutfağınızın la hayatın ilk günlerinde, gerekli işlerin basitçe halledilip hayatı daha fazla yaşamaya zaman bırakılmalı. Mutfaklarda kapak rengi, tezgah rengi, cam kapak ve kulp seçimleriyle estetik farklılıklar yaratılabilir. Seçimlerde son karar verilirken, zemin seramiği, kapak numunesi, tezgah numunesi, duvar malzemesi ve hatta perdenin küçük numuneleri bir araya getirilmesi çok önemlidir” bilgisini veriyor.

Dekoratif Taş Kaplama

Kaliteli ve şık mekanlar için tasarlanmış olan dekoratif taş kaplama sistemi iç ve dış mekanlarda uygulanan bir sistemdir. Estetik görünüm açısından oldukça görsel güzelliğe sahip olan bu taşlar tamamen doğal taşlardan elde edilerek yapılmaktadır. Kişinin İsteğine göre renklendirme seçeneği vardır. Dekoratif sistemi sayesinde çok daha şık mekanlara sahip olabilirsiniz yapımı özel işçilik isteyen taş kaplama sayesinde ekstra masraflardan kurtulabilirsiniz. Dış etkenlere dayanıklı olan bu taş sayesinde kış aylarını sıcak yaz aylarını ise serin ortamlarda geçirmeniz mümkün özellikle müstakil ev ve iş yerlerinde tercih edilen bu sistem sayesinde iç ve dış mekanlarınıza büyük şıklık yatmış olursunuz.

Perde seçerken mekanın pencere sayısı ve aydınlık oranının çok önemli olduğunu vurgulayan mimarlar, sürekli güneş alan mekanda daha kalın veya dokulu kumaşlar kullanılmasını, kuzey cephelerde daha ince ve açık renklerin tercih edilmesini öneriyor: Özellikle çalışan ve pratik bir tarz isteyen çiftler için kolay çıkarıp takılabilecek, makinada yıkanabilecek kumaşlardan dikilen, düz perdeleri öneririz. Aydınlatma konusunda ise genel aydınlatmaların haricinde mobilya üzerinde spot, köşede bir lambader, boş ve geniş duvarlarda aplik veya sehpa üstü abajur gibi lokal aydınlatmalar kullanarak, daha dinlendirici ve hoş etkiler oluşturuyor.

Leave a Reply